Kim Hye-jin z Nagrodą Literacką im. Kim Yoo-junga!

Mamy przyjemność poinformować, że Kim Hye-jin (1983-), autorka powieści O mojej córce została uhonorowana prestiżową Nagrodą Literacką im. Kim Yoo-junga, która przyznawana jest współczesnym twórcom literatury koreańskiej za tzw. krótkie powieści (kor. danpyeon soseol). W ostatnich latach nagroda ta została przyznana autorom takim jak m.in. Oh Jeonghui, Kim Ae-ran, Kim Yeong-ha, Gu Byeong-mo czy Han Kang, zdobywczyni nagrody Man Booker International Prize z 2016 roku. Duchowym patronem wyróżnienia jest wybitny modernista Kim Yoo-jung (1908-1937), którego dorobek literacki uznawany jest w Korei za wzór artystycznego wysublimowania.

Nie jest to pierwsze wyróżnienie, przyznane twórczości Kim Hye-jin. W 2013 roku autorka otrzymała Nagrodę Literacką Joongang za powieść Jungangyeok (Stacja Jungang; brak polskiego wydania), Nagrodę Literacką Shin Dong-yupa za powieść O mojej córce (2018) oraz Nagrodę Literacką Daesan za powieść Gu beon-ui il (2020).

Kim Hye-jin zadebiutowała w konkursie literackim gazety „Dong-a Ilbo” opowiadaniem pt. Chicken Run (Chikin reon). W swojej twórczości eksploruje tematykę wykluczenia społecznego, jakie spotyka grupy defaworyzowane, takie jak robotnicy, uchodźcy, społeczność LGBTQ+ czy osoby dotknięte bezdomnością. Autorka promuje tym samym postawy konfrontacyjne i kontestacyjne przeciwko głębinowym mechanizmom dyskryminacji marginesów. Jej utwory zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym angielski, węgierski, hiszpański, czeski, włoski, francuski, grecki, turecki, japoński, chiński, wietnamski oraz oczywiście polski. Zapraszamy do zapoznania się z jej twórczością w doskonałym przekładzie Łukasza Janika

Artykuł napisała Ewa Janik

Shopping Cart