natsu

Natsu Miyashita

Natsu Miyashita (1967–) urodziła się i wychowała w mieście prefekturalnym Fukui, które położone jest u wybrzeży Morza Japońskiego. Od najmłodszych lat pobierała lekcje gry na fortepianie. Ukończyła studia filozoficzne na Wydziale Literatury Uniwersytetu Sophia w Tokio. Po studiach wróciła do Fukui, gdzie mieszka do dziś. O swoim mieście rodzinnym wypowiada się z wielką sympatią, argumentując, że nie trzeba mieszkać w Tokio, miejscu zagęszczenia instytucji kulturowych, aby z sukcesem tworzyć literaturę.

Na scenę literacką weszła w późnym wieku, już jako dojrzała i w pełni ukształtowana kobieta. Jej debiutancka powieść, Shizukana Ame (jap. 静かな雨; Cichy deszcz), miała powstać, gdy autorka oczekiwała przyjścia na świat trzeciego dziecka. Utwór zwrócił uwagę krytyków, co znalazło odzwierciedlenie w nominacji do Nagrody dla Młodych Twórców magazynu „Bungakukai” w 2004 roku. Shizukana Ame zostało zaadaptowane na scenariusz filmowy, który w 2020 roku doczekał się ekranizacji pod tym samym tytułem w reżyserii Ryūtarō Nakagawy.

Jej inna powieść Las wełny i stali została w 2016 roku wyróżniona japońską Nagrodą Księgarzy, która przyznawana jest rokrocznie ulubionej powieści księgarzy z całego kraju.

Natsu Miyashita tworzy powieści, artykuły prasowe i eseje. Od wczesnego dzieciństwa czyta też na potęgę: powieści japońskie i zagraniczne, opowiadania, eseje, prace krytycznoliterackie, czasem nawet mangi. W weekendy grywa hobbystycznie w badmintona z najbliższymi. Autorka opisuje siebie jako rodzinną domatorkę, która wolny czas lubi spędzać w towarzystwie męża, dzieci i ukochanego psa.

Książki autora

Shopping Cart