Kim Young Ha (1968–) to pisarz i scenarzysta, znany przede wszystkim jako sztandarowy twórca koreańskiego postmodernizmu. Przyszedł na świat w Hwacheonie blisko granicy z KRLD. Został wychowany w głębokim poszanowaniu wiary katolickiej, jednakże obecnie identyfikuje się jako osoba niewierząca. W wieku dziesięciu lat Kim Young-ha przypadkowo zatruł się tlenkiem węgla, na skutek czego utracił wszystkie wcześniejsze wspomnienia. Lata szkolne upłynęły mu pod znakiem częstych przeprowadzek, przez co nie udało mu się nawiązać bliskich relacji z rówieśnikami. Jego rodzina regularnie zmieniała miejsce pobytu z uwagi na pracę ojca, zawodowego żołnierza i weterana wojny w Wietnamie. Kim Young-ha ukończył ze stopniem magistra studia biznesowe Yonsei University w Seulu. Zadebiutował w 1995 roku opowiadaniem Geoure daehan myeongsang (kor. 거울에 대한 명상; Odbicie w lustrze), które ukazało się na łamach kwartalnika publikującego recenzje literackie. Rok później jego pierwsza “długa” powieść Mogę odejść, gdy zechcę zdobyła nagrodę dla debiutantów wydawnictwa Munhak Dongne. Choć twórczość Kim Young-ha w znacznym stopniu odrywa się od dorobku rodzimego piśmiennictwa, autor cieszy się uznaniem koreańskich krytyków i przez lata zgromadził większość najbardziej prestiżowych koreańskich nagród literackich. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Nagrodę Literacką Hyundae, Nagrodę Literacką im. Dong-ina oraz Nagrodę Literacką im. Yi Sanga.
Kim Young-ha jest autorem ośmiu powieści, pięciu zbiorów opowiadań oraz bardzo rozległej eseistyki. W pierwszych latach po debiucie dał się poznać jako pisarz, który całościowo odrzuca intelektualną schedę realizmu i ciąży jednoznacznie w kierunku postmoderny. Polifoniczność i metafikcja, intertekstualność i eklektyzm, surrealizm i antymimetyzm wysuwają się na pierwszy plan w większości jego wczesnych utworów. W późniejszym okresie autor stopniowo zwraca się ku korzeniom. Choć nadal korzysta z technik literatury postmodernistycznej, akcję swoich powieści osadza już w Korei (m.in. w powieściach Czarny kwiat oraz Imperium świateł). Wątki koreańskie w utworach wykorzystuje następnie jako przestrzeń do snucia refleksji na tematy ponadlokalne, które nie są przybite do tkanki społeczno-kulturowej Półwyspu, a otwierają się na uniwersalne przesłanie.
Dotychczas na polskim rynku wydawniczym ukazały się cztery utwory jego autorstwa – wspomniany już debiut Mogę odejść, gdy zechcę, powieści Imperium świateł oraz Czarny kwiat, a także zbiór opowiadań Wampir i inne opowiadania. W 2009 roku Kim Young-ha odwiedził Polskę na zaproszenie wydawnictwa Kwiaty Orientu. Wygłosił wówczas gościnny wykład dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego oraz wziął udział w spotkaniu, poświęconym jego twórczości.