Kim Ae-ran (1980–) jedna z najważniejszych postaci na współczesnej koreańskiej scenie literackiej. Dorastała w położonym u wybrzeży Oceanu Spokojnego mieście Seosan, znanym z produkcji wytworów z żeń-szenia. W wieku 18 lat przeniosła się do Seulu, gdzie podjęła studia na Wydziale Dramatopisarstwa Korea National University of Arts. Jeszcze będąc w koledżu, opublikowała opowiadanie Nokeuhaji anneun jip (kor. 노크하지 않는 집; Do tego domu nie pukamy), za które przyznano jej prestiżową Nagrodę Literacką Daesang. To wydarzenie było jedynie preludium do dalszych spektakularnych sukcesów. Jej debiutancki zbiór opowiadań Dallyeora abi (달려라 아비 Biegnij, tatusiu) został w 2005 roku wyróżniony Nagrodą Literacką Hankook Ilbo, jedną z najważniejszych koreańskich nagród, przyznawanych twórcom literatury wysokiej artystycznie. Zaledwie dwudziestopięcioletnia Kim Ae-ran została wówczas okrzyknięta objawieniem nowej fali koreańskich literatów. Następne lata przyniosły jej kolejne laury, wśród których należy przywołać m.in. Nagrodę Literacką Lee Hyoseoka, Nagrodę Literacką Dongina oraz Nagrodę Literacką Yi Sanga.
Kim Ae-ran tworzy eseje, opowiadania, powieści “długie” (kor. jangpyeon soseol) oraz “krótkie” (kor. danpyeon soseol). Stałym motywem w jej twórczości historie młodych osób, które, podobnie jak sama autorka, przenoszą się z prowincji do Seulu i stawiają pierwsze, niepewne kroki w dorosłym życiu. Autorka często kreuje też sylwetki rodziców, którzy są nieobecni lub nieporadni, co ma wpływ na proces rozwoju emocjonalnego jej bohaterów.
Twórczość Kim Ae-ran dwukrotnie była adaptowana na scenariusze filmowe. Jej pierwsza długa powieść, Tętniące życie, w 2014 roku doczekała się ekranizacji w reżyserii E J-yong’a. Z kolei zdjęcia do adaptacji filmowej innego jej utworu Eodiro gago shipeushingayo? (어디로 가고 싶으신가요?; Gdzie chciałbyś się udać?) zostały zrealizowane w Warszawie. Film wszedł do kin latem 2023 roku. Za reżyserię odpowiedzialna była Kim Hee-jung, absolwentka Seoul Institute of the Arts oraz Łódzkiej Szkoły Filmowej. To nie koniec motywów polskich, związanych z postacią Kim Ae-ran. Autorka spędziła w Polsce trzy miesiące podczas stypendium literackiego. Podobno każdy warszawski dzień zaczynała od spaceru po Łazienkach Królewskich.