Jesienna promocja

−20% na wszystkie książki

Koreański dzień wspólnego przygotowywania kimchi

Kimjang (김장) to tradycyjny proces przygotowywania kimchi na zimę. Do dziś w tym wyjątkowym dniu uczestniczą całe rodziny, a nawet mniejsze społeczności lokalne. Wszyscy gromadzą się, aby wspólnie celebrować ten moment i spędzić go z dawno niewidzianymi krewnymi lub sąsiadami. Dla wielu Koreańczyków kimjang jest trzecim najważniejszym spotkaniem rodzinnym, po Chuseok (święto żniw) i Seollal (księżycowy nowy rok). W 2013 roku kimjang zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Kiedy odbywa się Kimjang?

Kimjang odbywa się zawsze w listopadzie, choć konkretna data zmienia się co roku, w zależności od pogody. Idealny czas na przygotowanie kimchi przypada, gdy najniższa dzienna temperatura spada poniżej zera. Chłód zmniejsza ryzyko psucia się kimchi, a jesień to również dobry sezon na kapustę, z której najczęściej przygotowuje się to danie. Po skończeniu ciężkiej pracy nad kiszonkami, rodziny zasiadają do wspólnego posiłku, przy kieliszku makgeolli (wina ryżowego) i daniu suyuk (wieprzowina gotowana na parze). Młodsze pokolenia uczą się od starszych przepisów rodzinnych i najlepszych sposobów na przygotowanie idealnego kimchi. To także doskonała okazja do zacieśnienia więzów między pokoleniami oraz wprowadzenia do rodziny nowych członków, takich jak młoda synowa, która poznaje zwyczaje rodziny męża.

Historia Kimjang

Historia wspólnego przygotowywania potraw oraz tworzenia zapasów na zimę sięga czasów dynastii Joseon. Mieszkańcy wiosek współpracowali przy wielu pracach przez cały rok, a tradycje te mogą być uważane za początki kimjang. Nawet rodzina królewska angażowała się w przygotowanie kimchi, z całym dworem biorącym udział w tym procesie. Aby kimchi przetrwało jak najdłużej, przechowywano je w specjalnych naczyniach (onggi), które zakopywano w ziemi. Taki sposób przechowywania zapewniał idealną temperaturę przez wiele miesięcy. Dziś, z powodu urbanizacji, wiele koreańskich rodzin mieszka w wysokich blokach, więc ten sposób już nie jest praktyczny. Zamiast tego w prawie każdym domu znajdują się dwie lodówki – jedna z nich jest przeznaczona na przechowywanie kiszonek. Dla tych, którzy są zbyt zajęci, by samodzielnie przygotować kimchi, wiele firm oferuje gotowe produkty, dostępne w hipermarketach i lokalnych sklepikach. Restauracje serwujące koreańską kuchnię również przygotowują własne wersje kimchi.

O samym Kimchi

Kimchi to obecnie jedna z najbardziej znanych potraw pochodzących z Korei. W wielu azjatyckich restauracjach w Polsce, a także w dużych dyskontach, można je spotkać w różnych formach. W Korei kimchi serwowane jest jako przystawka do niemal każdego posiłku. Jest bardzo zdrowe, bogate w witaminę A, C oraz prebiotyki.

Jak przygotować kimchi?

Przygotowanie najpopularniejszego kimchi w warunkach domowych jest łatwiejsze niż kiedykolwiek dzięki dostępowi do wielu koreańskich składników, które można znaleźć nawet w małych, osiedlowych sklepach. Najważniejsze składniki to kapusta pekińska oraz ostra papryka gochugaru. Dodatkowo potrzebne będą sos rybny, ciemny sos sojowy, ocet ryżowy, imbir i czosnek. Warto zaznaczyć, że istnieje ponad 180 rodzajów kimchi, różniących się w zależności od regionu. Podobnie jak w Polsce, każda gospodyni domowa ma swoje małe sekrety, co sprawia, że każde kimchi smakuje wyjątkowo. Najpopularniejsze wersje kimchi są przygotowywane z kapusty pekińskiej, rzodkwi czy ogórka.

Ciekawostki

  • W 2008 roku zespół specjalistów opracował sposób przygotowania i przechowywania kimchi dla koreańskiej astronautki biorącej udział w wyprawie kosmicznej.
  • – „Kimchi index” to sposób mierzenia ekonomicznego stanu kraju, polegający na porównywaniu cen kluczowych składników kimchi na przestrzeni miesięcy lub lat.

A ty, spróbujesz przygotować swoje własne kimchi podczas tegorocznego kimjang?

Artykuł napisała Zuzanna Krasowska

Shopping Cart